Toto jste o plavkách určitě nevěděli! (1. část)

Jen málokterý kousek oblečení budil a budí tolik pozornosti jako dámské plavky. Tato miniaturní část oděvu přitahovala pozornost a vzbuzovala emoce již od pradávna. Než se však plavky přiblížily  podobě, v jaké je známe dnes, uběhla spousta času a tento oděv prošel mnohými změnami. Pojďme se spolu podívat na to, co všechno musel tento sexy kousek oblečení vydržet, než si vydobyl své místo na slunci.

Zahalená antika

První zmínky o plavkách pocházejí již z antického Řecka, a to z období asi 1400 let př. n. l. , kde byly tenkrát využívány pro sportovní účely. Dvoudílné oděvy podobající se plavkám byly také zobrazeny na starověkých freskách nalezených v Pompejích.

(dvoudílné děvy na starověké fresce z Pompejí; zdroj: worldhistory.org)

 

Doba puritánů a koupacích plášťů

I tak by se dalo nazvat 18. století. V té době se totiž ženy koupaly ve speciálních koupacích županech, které zahalovaly celou postavu. Tyto pláště byly navíc z bavlněného materiálu, který po namočení ztěžkl, a koupání tak nebylo nic snadného. Upřímně si to nechceme ani představit. V první polovině 19. století byly dokonce ženy do moře přiváženy ve speciálních vozících, ze kterých dámy vstupovaly po schůdcích přímo do vody, a ihned po vykoupání se šly převléknout domů do suchých šatů. Ke konci 19. století se stále nesměla odhalovat kůže, a tak se dámy koupaly v koupacích šatech se stuhou v pase a punčocháčích.

(Dobové koupací šaty z konce 19. století; zdroj: insider.com)

 

Povyk kolem jednodílných plavek

Trochu uvolnění přineslo až 20. století, a to především díky letním olympijským hrám v Aténách roku 1906. Pravidla pro střih plavacího dresu pro ženy byla však stále velmi striktní. Své o tom věděla i australská plavkyně Annette Kellerman, která v roce 1907 dorazila na trénink na pláž v Bostonu v jednodílných plavkách nad kolena, což bylo pro tehdejší společnost nepřijatelné, a Kellerman byla na pláži ihned zatčena. Přestože časem tento incident sama trochu trivializovala, šlo v podstatě o společenský milník a jednodílné plavky se během několika let staly standardní součástí ženského oblečení.

(Jednodílné plavky na pláži začátkem 20. století; zdroj: weather.com) 

 

Ve 30. a 40. letech se pak konečně začaly lehce zkracovat střihy, které zvýrazňovaly siluetu. Tehdejší plavky připomínaly dnešní monokini, navíc se začaly stávat módní záležitosti. Nezbytnou součástí totiž začaly být i doplňky jako koupací čepice, sluneční brýle či náhrdelníky, kterým dámy přikládaly neméně velký význam.


ESPRIT

Jestli milujete retro styl, vsaďte na kalhotky s vysokým pasem, které v posledních letech slaví velký návrat. Vypadají velmi efektně jak na štíhlých, tak na plnějších postavách, nemluvě o tom, že elegantně zamaskují třeba ne úplně perfektní břicho.

Vyztužená podprsenka se zavazováním za krkem (orientační cena: 1 199 Kč); kalhotky s vysokým pasem a s barevnými bloky (orientační cena: 990 Kč) – ESPRIT


H&M

Pokud nerada odhalujete své bříško ať už třeba proto, že není zrovna ploché, budou pro vás vhodné krásné jednodílné plavky v retrodesignu, který je opět v módě. Hluboký výstřih lemovaný sexy krajkou navíc upoutá pozornost k výstavním partiím vašeho dekoltu, takže o vašem bříšku nikdo nebude ani přemýšlet. A to přece chcete!

Jednodílné retro plavky (orientační cena: 1 399 Kč)

Luxusní pruhované jednodílné plavky (orientační cena 1 299 Kč) – H&M 

Milujete tyto decentnější retrostyly? Další hvězdné kousky najdete i v ostatních prodejnách v PALLADIU, např.v PALMERS či Calzedonia.

#vsechnastories #moda #fashion