Dopřejte svému šatníku jarní detox

Detox je slovo, které skloňujeme teď na jaře neustále. My vás tady ale nebudeme nabádat k pití zeleninových šťáv, ale poradíme vám, jak odlehčit vašemu šatníku a dodat mu novou energii, aby vás oblékání začalo zase bavit!

Pojďme si to říct na rovinu, my ženy máme tendenci spíše schraňovat než vyhazovat. Jednak jsme tak geneticky nastavené od pradávna, také máme někde vzadu neustále pocit, že vyhazování rovná se plýtvání a že spousta věcí by se mohla ještě někdy v budoucnu hodit. Tak pozor, tohle si rychle vyhoďte z hlavy ještě před tím, než se pustíte do třídění šatníku. Přece nechcete mít doma plnou skříň věcí hodících se akorát na malování či na chalupu? Možná přimhouříme oko nad věcí, ke které máte opravdu citový vztah, třeba nad šátkem po babičce, ale maturitní šaty už ve vaší skříni nemají co dělat, zvláště když jste oslavu dospělosti absolvovala před dvaceti lety.

Pokud stále váháte, co si ponechat a čeho se zbavit, udělejte kompromis – povolený počet věcí, ke kterým máte citový vztah a toužíte jim u sebe ve skříni dopřát zasloužený odpočinek, jsou tři.
 

Znáte to, stojíte ráno u skříně plné oblečení, ale nemáte co na sebe. Poradíme vám, jak se zbavit starých, nepotřebných a zbytečných věcí a jak uspořádat šatník tak, aby vám dělal radost a ráno před ním pro vás nebylo noční můrou. Pokud se vám přece jen stane, že si nebudete jistá, jestli nějaký kousek vyhodit, nebo si ho ponechat, máme pro vás řešení. Známá poradkyně v oboru úklidu a popularizátorka minimalistického životního stylu Marie Kondo říká: „Jestliže jste danou věc na sobě neměla více než rok, vyřaďte ji; jestliže se v ní necítíte nebo vám nesedí, je vám malá či velká, zbavte se jí také. S věcmi v šatníku je to jako s čímkoli jiným ve vašem životě – měly by vám dělat radost a přinášet příjemné emoce, jinak tam nemají co dělat.“

Rok v pandemii, kdy jste ze skříně většinou vytáhla jen tepláky, se samozřejmě nepočítá. Nebudeme vás nabádat, abyste vyhodila celý šatník, ale zvažte, které věci jste na sobě neměla již předcházející rok, a nebo s jistotou víte, že už je neunosíte. Dejte se do toho!
 

1. Udělejte si na úklid čas.

Pusťte se do něj v okamžiku, kdy jste sama doma nebo víte, že vás alespoň dvě hodiny nebude nikdo rušit. Za půl hodiny to rozhodně nestihnete. Pusťte si svoji oblíbenou muziku, se kterou vám to půjde lépe od ruky, a uvařte si čaj, kávu nebo nalijte skleničku Prosecca a vyndejte všechno oblečení ze skříní ven.

1

2. Připravte si dvě velké tašky.

Ptáte se na co? Do první budete odkládat oblečení, které už nenosíte, ale ještě ho ocení někdo jiný. Odvezete ho kamarádce, uděláte dobrý skutek a věnujte ho na charitu, odnesete do speciálních kontejnerů na textil nebo třeba ještě zpeněžíte na Vinted (aplikace na prodej oblečení).

2

3. Do druhé tašky...

… přijdou věci, na kterých se již projevil zub času nebo opotřebení. Vyřaďte vše, na čem jsou žmolky, díry, skvrny nebo známky seprání a nezapomeňte zkontrolovat i spodní prádlo a ponožky. Těmto věcem spousta z nás stále nepřikládá význam, ale i maličkosti dotvářejí celek. Speciálně u spodního prádla nikdy nedělejte kompromisy. Kousky, které mají vytahané gumičky, žmolky nebo seprané barvy, musí pryč. Počet kalhotek na „dny s obrovskou tabulkou čokolády na gauči“ omezte maximálně na deset. Mějte na paměti, že krásné a dobře padnoucí spodní prádlo dokáže ženě zvednout sebevědomí.

3

4. Dejte do selekce oblečení.

Nejprve zkontrolujte zimní kousky, jako jsou svetry či bundy, jestli jsou čisté, případně je vyperte nebo odneste do čistírny. Obzvlášť pokud vlastníte bundu či kabát z prachového peří,
 v pračce byste je mohla zničit. Čistírna Bell et Blanc v PALLADIU vyčistí vaše věci šetrně a navíc v ní můžete využít dárkové poukazy PALLADIUM. Čisté kousky potom uložte do vakuovaných pytlů, abyste šetřila místo a oblečení zároveň chránila. To samé udělejte se zimními botami, pečlivě je očistěte, dejte je do krabic nebo speciálních sáčků a uložte tak, aby hezky držely původní tvar.

5. Roztřiďte oblečení podle druhu.

Dejte zvlášť kalhoty, trika, sukně, šaty, spodní prádlo i doplňky, jako jsou kabelky, šátky apod. Trička a kalhoty můžete složit do úhledných ruliček a uložit do šuplíku, čímž získáte více místa. Šaty, sukně a kostýmky, zkrátka věci, které potřebují držet tvar a vypadat dobře, pověste na kvalitní, nejlépe dřevěná ramínka. A jestli chcete být opravdu precizní, srovnejte si oblečení podle barev od nejsvětlejších po nejtmavší. Bude to přehlednější a bude vás to těšit pokaždé, když otevřete skříň.

5

6. Poslední a oblíbený bod je, že si uděláte nákupní seznam.

Ten bude obsahovat všechno, co vám v tuto chvíli chybí a bude potřeba doplnit. Nákupní seznam vám následně v obchodě ušetří čas a vyvarujete se také neuvážených nákupů dalších kousků, které nepotřebujete. Jen si vzpomeňte, kolik věcí jste za poslední rok neměla vůbec na sobě? Jestli nás totiž pandemie něco naučila, tak je to zbytečně neplýtvat a raději investovat do kvality, která se vyplatí.

O tom, jak chytře doplnit šatník i o základních kouscích šatníku si povíme příště :-)

#vsechnastories #fashion #lifestyle #jaro #detox #rady