Krajinoskop – výstava Člověka v tísni v PALLADIU

Dne:

Zavítejte během března k nám do PALLADIA na originální výstavu Krajinoskop, kterou pořádáme ve spolupráci s humanitární organizací Člověk v tísni. 

Výstavu tvoří díla čtyř mladých umělců – Elišky Podzimkové, Anny Niklové, Anny Borovičkové Ročkové a Petra Hricka – která jsou originálně umístěná do 4 skříní. Tyto skříně se nachazí na třech různých patrech v PALLADIU (dvě na patře +2, jedna na patře 0 a jedna na patře –1), kde si je můžete do začátku dubna prohlédnout. 

Petr Hricko

Petr Hricko je rodák z Teplic v Ústeckém kraji, města obklopeného divokou a houževnatou krajinou Podkrušnohoří, která za několik posledních dekád razantně změnila svou podobu. Od neprostupných lesů a zeleně tak syté barvy, že spíš připomínala černou, se krajina v důsledku klimatických změn i lidské činnosti proměnila v pustinu s pahýly kmenů, které jen vzdáleně připomínají vzrostlé stromy. Mizení lesů, sucho.

V této metamorfóze viděl Petr inspiraci i pro své fotografie protikladů. Skříň minulosti a současnosti, do níž se díváte, ukazuje, jak příroda kolem nás vypadala kdysi, a jak vypadá dnes. Pohled je to neutěšený, smutný a mnohé může přepadnout tíseň či úzkost. Mnozí si pomyslí, kam jen tohle povede? Na tuhle otázku nezná nikdo odpověď, nicméně naděje, kterou se autor snaží předat, umírá jako poslední.


Anna Borovičková Ročková

Každý si své dětství a čas dospívání spojuje s určitým místem – ať už je to chalupa v srdci Šumavy, kam jezdil na prázdniny k babičce a dědečkovi, nebo třeba molo u rybníka, na kterém dostal svou první pusu. Navždy si tohle místo chceme pamatovat takové, jaké jsme jej zažili, víme ale, jak teď vypadá?

Annu Borovičkovou Ročkovou dodnes provází vzpomínka na les s loukou, kterou navštěvovala jako malá. Sbírala tam houby, proháněla se mezi stromy a stavěla domečky pro skřítky. Před třemi lety se chtěla na tohle místo vrátit a zjistit, jak si vede. Nenašla už ale ani louku ani mýtiny, protože celý les byl vykácen. Tuhle skříň tedy mladá umělkyně pojala jako malý pomník svému lesnímu palouku, který už dneska sice neexistuje, ale pamatovat si ho bude Anička napořád.


Eliška Podzimková

Podle Elišky Podzimkové se málo mluví o problémech spojených s úbytkem hmyzu. I proto se známá animátorka a ilustrátorka rozhodla do svých kreseb promítnout nástrahy a těžkosti, které na nejmenší a nejvíc zranitelné tvory číhají na každém kroku.

Zemědělství, průmysl a doprava jsou hlavními zdroji příčin mizení motýlů i dalších bezobratlých. Používání pesticidů a pěstování monokultur ničí přirozené prostředí pro hmyzí jedince. Hmyz a nejrůznější drobní tvorové jsou přitom pro naši existenci nepostradatelní a místo snahy se jich zbavit bychom měli uvažovat, jak jejich domovy chránit.

Skříň Elišky Podzimkové nás vtáhne do světa hmyzu i díky aplikaci Artivive, která dokáže ilustrace před vámi rozpohybovat. Stačí si ji stáhnout a poté už jen namířit telefon na obraz.


Anna Niklová

Voda – zdroj, bez kterého se člověk neobejde a celá jeho existence na něm závisí. Taky se jí říká životodárná, a jak přívlastek napovídá – dává tvorům i rostlinám možnost žít. Bez vody není nic.


Osobitá díla těchto mladých umělců reflektují téma změny klimatu. Tím se Člověk v tísni denně zaobírá ve světě i v České republice. 

Krajinoskop_vystava Cloveka v tisni v PALLADIU

(Foto: PALLADIUM)